akcesoria decoupage

Jeżeli już wiesz, czym jest decoupage na pewno kusi cię, żeby wypróbować tę metodę.  Znajdziesz tu informację o niezbędnych narzędziach i materiałach potrzebnych do rozpoczęcia pracy z decoupage, a także dowiesz się od czego najlepiej zacząć. Sama stawiam dopiero pierwsze kroki w tej sztuce, a artykuł jest oparty na moich własnych doświadczeniach. 


                          Farby do decoupage’u


Stamperia Allegro 59ml (ok 13zł)
Podstawą tej techniki są farby,- używamy tylko farb akrylowych. Są bezwonne, szybko schną i są dostępne w bogatej palecie barw. Możesz zakupić je w tubkach, buteleczkach, puszkach a nawet wiaderkach. Oczywiście te ostatnie są najbardziej opłacalne. Są one dostępne w sklepach hobbystycznych a także marketach budowlanych. Kupując dokładnie zapoznaj się z informacją na odwrocie. Sama używam farby do drewna i metalu dulux- pastelowa orchidea, a także białej akrylowej do ścian i sufitów. Pozostałe kolory uzyskuje dodając pigmenty (również do zakupienia w marketach budowlanych ich zaletą jest niska cena (ok 5zł), i bardzo wysoka wydajnośc, wystarczy kropla by uzyskac pożądany kolor. Kilka kolorów mam również z serii Allegro firmy Stamperia (59ml, ok.13zł) dodatkowo dostępne są również w kolorach perłowych i metalicznych, do zakupienia m.in w Empiku. Jeśli nie chcecie na początek inwestować w duże opakowania można rozpoczać od tych właśnie, jako kolor bazowy (zamiast np dulux) polecam odcień Avorio Antico.

                         Kleje do decoupage'uColla Speciale 200ml (20zł)    Colla Velo 200ml (37zł)
Najczęściej używany i polecany jest rozwodniony (w proporcjach 4:1) klej winylowy (wikol) lub klej do tapet. Ważne, aby po wyschnięciu klej stawał się przezroczysty. W sklepach hobbystycznych można znaleźc wiele specjalistycznych klejów przeznaczonych specjalnie do tej techniki, ich wadą jest niestety cena, ale początkujący polecam używanie własnie takich. Ja zaczełam od Colla Specjale (80,200ml- 10,20zł) dostępny m.in. w Empiku. Jest dośc płynny, łatwo się rozprowadza. Jest to klej do papieru, jednak dobrze sprawdza się również z serwetkami. W tej serii dostępny jest również Colla Velo- do serwetek, jednak przy tej samej objętości cena dwukrotnie wyższa.                                                          Lakiery do decoupage'u

Flugger (20 mat, 50 półmat, 70 połysk)

Są one niezbędne, aby zabezpieczyć pracę przed zniszczeniem. Ich wybór jest bardzo duży – lakiery błyszczące, satynowe, matowe, szybko i wolnoschnące. Dostepne w sklepach hobbystycznych jak i sklepach budowlanych. Polecam lakiery flugger w 3 wersjach (20,50,70). Tańszą opcją jest Vidaron w wersji mat, połysk do zakupienia w markecie budowlanym.

Vidaron 400ml (0k 16zł)


 • Lakier akrylowy – jego zaletą jest to, że szybko schnie i nie ma brzydkiego zapachu, mogą jednak zostawać na nim ślady po pędzelku.
 • Lakier poliuretanowy – doskonale nadaje się na ostatnią, zabezpieczającą warstwę.
 • Lakier w spray ‘u – można go stosować jako warstwę pierwszą – dzięki temu farba nie jest zbyt mocno wchłaniana przez powierzchnię dekorowanego przedmiotu lub jako warstwę końcową.
 • Lakier pękający jednoskładnikowy lub dwuskładnikowy– umożliwia on tworzenie spękań i postarzenie ozdabianego przedmiotu. Nakładamy go na przedmiot i malujemy farbą akrylową.
Na rynku dostępny jest również preparat będący jednocześnie klejem i lakierem. Są one o tyle łatwe w użyciu, że nie musimy mieć osobnych pędzli. Takie specyfiki zabezpieczają dekorowany przedmiot przed uszkodzeniami. Wybór zależy od was.


Nożyczki


Zazwyczaj potrzebne są dwie pary nożyczek: większe – płaskie oraz mniejsze – zakrzywione. Do wycinania motywów papierowych w sklepach hobbystycznych lub internetowych można zaopatrzyć się w bardzo pomocny nożyk z obrotowym ostrzem. Przydatny do wycinania drobnych elementów wewnątrz motywu, trudno dostępnych dla nożyczek. Jeśli nożyk to również mata samoregenerująca. Ja jednak z nich nie korzystam. Opcją alternatywną jest oczywiście wyrywanie wzoru.

 

Papiery i serwetki


To podstawowy i niezbędny element. Wykorzystywać można szereg różnych papierów- od gazet, przez specjalistyczne papiery do decoupage ’u, po papier ryżowy a także serwetki. Te ostatnie są najbardziej popularne. Przy wyborze papieru należy kierować się jedynie jego reakcją na zetkniecie się z wodą, kolor nie może sie rozmazywać.

W sprzedaży dostępny jest szereg wzorów i kolorów serwetek i papierów. W sklepach można dostać całe opakowania serwetek. Natomiast w sklepach internetowych można zakupić pojedyńcze sztuki (od 40gr/szt) np na Allegro.

 

Papier ścierny


Potrzebny na każdym etapie z przedmiotem drewnianym. Najlepsze są te najdrobniejsze. Przed rozpoczęciem pracy przedmiot oczyszczamy, a podczas lakierowania poszczególnych warstw każdą z nich należy przetrzeć papierem ściernym, tak aby uzyskał ona niezbędną gładkość. 

 

Pędzle, gąbki


Przed rozpoczęciem pracy warto zaopatrzyć się w kilka pędzli różnego rodzaju. Dostępne są:
 • pędzle płaskie do naklejania motywów;
 • pędzle płaskie duże, średine i małe do malowania różnej wielkości powierzchni;
 • pędzle okrągłe małe i średne do cieniowania;
 • pędzle okrągłe bardzo małe do domalowywania drobnych elementów wykończeniowych.
Pędzle których będziemy używać mogą być zwykłymi pędzlami do majsterkowania.

Do Decoupage stosowane są również gąbki, służą one do cieniowania czy tapowania powierzchni, najtańszą opcją jest zwykła gąbka kuchenna, te specjalistyczne są wygodne w stosowaniu jednak ich czyszczenie bywa nużące.

                                                     Media   

Decoupage
Blending Gel

Są to preparaty, które po dodaniu do innych modyfikują ich właściwości. 


 • Medium opóźniające spowalnia wysychanie farb akrylowych.
 • Medium wiążące tworzy kremową pastę do rozsmarowywania łopatką.
 •  Dodając medium perłowe do farby akrylowej, uzyskasz imitację masy perłowej. 
 • Aby uzyskać efekt piasku, do farby akrylowej wystarczy dodać medium o nazwie struktura piasku. 
 • Jeśli zaczynamy cieniowania, to bez medium się nie obejdziemy. Doskonale sprawdza się Blending Gel firmy Stamperia. Jest to medium w żelu świetnie sprawdzające przy cieniowaniu, jak również podmalowywaniu tła czy cieniowaniu brzegów. Sprzedawane w małym opakowaniu starcza na długo, tym bardziej, że potrzebujemy zaledwie małej kropelki, aby uzyskać oczekiwany efekt.


Podkłady gruntujące, primery


Podkłady gruntujące wpływają na lepszą przyczepność farb i są stosowane przede wszystkim przy ozdabianiu powierzchni bardzo gładkich i śliskich, takich jak na przykład szkło, porcelana czy gładki metal.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz