Jeżeli już wiesz, czym jest decoupage na pewno kusi cię, żeby wypróbować tę metodę. Znajdziesz tu informację o niezbędnych narzędziach i materiałach potrzebnych do rozpoczęcia pracy z decoupage, a także dowiesz się od czego najlepiej zacząć. Sama stawiam dopiero pierwsze kroki w tej sztuce, a artykuł jest oparty na moich własnych doświadczeniach.
Farby do decoupage’u
Stamperia Allegro 59ml (ok 13zł) |
Podstawą tej techniki są farby,- używamy tylko farb akrylowych. Są bezwonne, szybko schną i są dostępne w bogatej palecie barw. Możesz zakupić je w tubkach, buteleczkach, puszkach a nawet wiaderkach. Oczywiście te ostatnie są najbardziej opłacalne. Są one dostępne w sklepach hobbystycznych a także marketach budowlanych. Kupując dokładnie zapoznaj się z informacją na odwrocie. Sama używam farby do drewna i metalu dulux- pastelowa orchidea, a także białej akrylowej do ścian i sufitów. Pozostałe kolory uzyskuje dodając pigmenty (również do zakupienia w marketach budowlanych ich zaletą jest niska cena (ok 5zł), i bardzo wysoka wydajnośc, wystarczy kropla by uzyskac pożądany kolor. Kilka kolorów mam również z serii Allegro firmy Stamperia (59ml, ok.13zł) dodatkowo dostępne są również w kolorach perłowych i metalicznych, do zakupienia m.in w Empiku. Jeśli nie chcecie na początek inwestować w duże opakowania można rozpoczać od tych właśnie, jako kolor bazowy (zamiast np dulux) polecam odcień Avorio Antico.
Kleje do decoupage'u
![]() |
Colla Speciale 200ml (20zł) Colla Velo 200ml (37zł) |
Najczęściej używany i polecany jest rozwodniony (w proporcjach 4:1) klej winylowy (wikol) lub klej do tapet. Ważne, aby po wyschnięciu klej stawał się przezroczysty. W sklepach hobbystycznych można znaleźc wiele specjalistycznych klejów przeznaczonych specjalnie do tej techniki, ich wadą jest niestety cena, ale początkujący polecam używanie własnie takich. Ja zaczełam od Colla Specjale (80,200ml- 10,20zł) dostępny m.in. w Empiku. Jest dośc płynny, łatwo się rozprowadza. Jest to klej do papieru, jednak dobrze sprawdza się również z serwetkami. W tej serii dostępny jest również Colla Velo- do serwetek, jednak przy tej samej objętości cena dwukrotnie wyższa.
Lakiery do decoupage'u
Flugger (20 mat, 50 półmat, 70 połysk) |
Są one niezbędne, aby zabezpieczyć pracę przed zniszczeniem. Ich wybór jest bardzo duży – lakiery błyszczące, satynowe, matowe, szybko i wolnoschnące. Dostepne w sklepach hobbystycznych jak i sklepach budowlanych. Polecam lakiery flugger w 3 wersjach (20,50,70). Tańszą opcją jest Vidaron w wersji mat, połysk do zakupienia w markecie budowlanym.
Vidaron 400ml (0k 16zł) |
- Lakier akrylowy – jego zaletą jest to, że szybko schnie i nie ma brzydkiego zapachu, mogą jednak zostawać na nim ślady po pędzelku.
- Lakier poliuretanowy – doskonale nadaje się na ostatnią, zabezpieczającą warstwę.
- Lakier w spray ‘u – można go stosować jako warstwę pierwszą – dzięki temu farba nie jest zbyt mocno wchłaniana przez powierzchnię dekorowanego przedmiotu lub jako warstwę końcową.
- Lakier pękający jednoskładnikowy lub dwuskładnikowy– umożliwia on tworzenie spękań i postarzenie ozdabianego przedmiotu. Nakładamy go na przedmiot i malujemy farbą akrylową.
Na rynku dostępny jest również preparat będący jednocześnie klejem i lakierem. Są one o tyle łatwe w użyciu, że nie musimy mieć osobnych pędzli. Takie specyfiki zabezpieczają dekorowany przedmiot przed uszkodzeniami. Wybór zależy od was.
Nożyczki
Zazwyczaj potrzebne są dwie pary nożyczek: większe – płaskie oraz mniejsze – zakrzywione. Do wycinania motywów papierowych w sklepach hobbystycznych lub internetowych można zaopatrzyć się w bardzo pomocny nożyk z obrotowym ostrzem. Przydatny do wycinania drobnych elementów wewnątrz motywu, trudno dostępnych dla nożyczek. Jeśli nożyk to również mata samoregenerująca. Ja jednak z nich nie korzystam. Opcją alternatywną jest oczywiście wyrywanie wzoru.
Papiery i serwetki
To podstawowy i niezbędny element. Wykorzystywać można szereg różnych papierów- od gazet, przez specjalistyczne papiery do decoupage ’u, po papier ryżowy a także serwetki. Te ostatnie są najbardziej popularne. Przy wyborze papieru należy kierować się jedynie jego reakcją na zetkniecie się z wodą, kolor nie może sie rozmazywać.
W sprzedaży dostępny jest szereg wzorów i kolorów serwetek i papierów. W sklepach można dostać całe opakowania serwetek. Natomiast w sklepach internetowych można zakupić pojedyńcze sztuki (od 40gr/szt) np na Allegro.
Papier ścierny
Potrzebny na każdym etapie z przedmiotem drewnianym. Najlepsze są te najdrobniejsze. Przed rozpoczęciem pracy przedmiot oczyszczamy, a podczas lakierowania poszczególnych warstw każdą z nich należy przetrzeć papierem ściernym, tak aby uzyskał ona niezbędną gładkość.
Pędzle, gąbki
- pędzle płaskie do naklejania motywów;
- pędzle płaskie duże, średine i małe do malowania różnej wielkości powierzchni;
- pędzle okrągłe małe i średne do cieniowania;
- pędzle okrągłe bardzo małe do domalowywania drobnych elementów wykończeniowych.
Pędzle których będziemy używać mogą być zwykłymi pędzlami do majsterkowania.
Media
Blending Gel |
Są to preparaty, które po dodaniu do innych modyfikują ich właściwości.
- Medium opóźniające spowalnia wysychanie farb akrylowych.
- Medium wiążące tworzy kremową pastę do rozsmarowywania łopatką.
- Dodając medium perłowe do farby akrylowej, uzyskasz imitację masy perłowej.
- Aby uzyskać efekt piasku, do farby akrylowej wystarczy dodać medium o nazwie struktura piasku.
- Jeśli zaczynamy cieniowania, to bez medium się nie obejdziemy. Doskonale sprawdza się Blending Gel firmy Stamperia. Jest to medium w żelu świetnie sprawdzające przy cieniowaniu, jak również podmalowywaniu tła czy cieniowaniu brzegów. Sprzedawane w małym opakowaniu starcza na długo, tym bardziej, że potrzebujemy zaledwie małej kropelki, aby uzyskać oczekiwany efekt.
Podkłady gruntujące, primery
Podkłady gruntujące wpływają na lepszą przyczepność farb i są stosowane przede wszystkim przy ozdabianiu powierzchni bardzo gładkich i śliskich, takich jak na przykład szkło, porcelana czy gładki metal.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz